artykuł nr 1

Komunikat dot. rejestracji zwierząt i roślin

KOMUNIKAT

Polska jest sygnotariuszem tzw. konwencji waszyngtońskiej - CITES z 1973r. wprowadzającej ograniczenia handlu zwierzętami i roślinami zagrożonych wyginięciem, przede wszystkim poprzez wymaganie zezwoleń na przewożenie ich przez granice państw oraz prowadzenie stosownych rejestrów przez organy administracji państwowej.

Wydział Rozwoju Miasta Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Piotrkowie Trybunalskim informuje, że zgodnie z art. 27e ustawy z 16 października 1991r o ochronie przyrody (tekst jednolity Dz.U. Nr 99 z 2001r. poz. 1079) przetrzymywanie roślin i zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem oraz ich uprawa i hodowla wymaga wpisania do rejestru prowadzonego przez właściwego starostę.   

Lista tych gatunków została opublikowana w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 27 lutego 2002r. w sprawie zezwoleń na przewożenie przez granicę państwa określonych roślin i zwierząt (Dz.U. Nr 39 z 2002r. poz. 357).

Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego, posiadający zwierzę lub roślinę wymienione w ww. rozporządzeniu, przewiezione przez granicę bez zezwolenia (a więc przed wejściem w życie wymienionego rozporządzenia) powinny dokonać rejestracji najpóźniej do 31 października 2003 r. w Urzędzie Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.

Aby zarejestrować zwierzę należy złożyć wniosek zawierający nw. dane:

  • imię, nazwisko i adres posiadacza lub przetrzymującego,
  • adres miejsca przetrzymywania, prowadzenia uprawy lub hodowli,
  • wielkość powierzchni zajętych pod uprawę lub liczbę zwierząt,
  • nazwę gatunku w języku łacińskim i polskim, jeżeli polska nazwa istnieje,
  • opis oznakowania, jeżeli istnieje,
  • cel posiadania lub przetrzymywania,
  • numer i datę wydania zezwolenia na wwóz do kraju lub zezwolenia na pozyskanie (dot. osób dokonujących rejestracji po 31 października 2003r.
  • numer i datę dokumentu wydanego przez urzędowego lekarza weterynarii, potwierdzającego urodzenie zwierzęcia w hodowli.

Do wniosku należy dołączyć znaczek opłaty skarbowej w wysokości 5zł i 0,50zł do każdego załącznika.

Śmierć zwierzęcia lub obumarcie rośliny należy również zgłosić w starostwie w ciągu 14 dni – w celu wyrejestrowania.

Każde nowe wwiezienie przez granicę państwa okazu gatunku ginącego bądź zagrożonego, objętego przepisami Konwencji, wymaga specjalnej zgody ministra środowiska oraz konieczność zgłoszenia posiadania w ciągu 14 dni.

Rejestracji dokonuje Wydział Rozwoju Miasta Referat Ochrony Środowiska, pok. 54, ul. Szkolna 28 (tel. 732-18-45).