artykuł nr 1

Zarządzenie nr 378 z dn. 15 grudnia 2020 r.

Zarządzenie Nr 378

Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

z dnia 15 grudnia 2020 roku

w sprawie zasad centralizacji rozliczeń podatku od towarów i usług VAT obowiązujących w Mieście Piotrków Trybunalski.

 

Na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym ( tekst jednolity:  Dz. U. z 2020 r., poz. 713 ) oraz art. 3 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego ( tekst jednolity: Dz. U. z 2018 r. poz. 280 ) zarządzam co następuje:

§ 1

1. Wprowadzona od dnia 1 stycznia 2017r. w Mieście Piotrków Trybunalski – zwanym dalej „Miastem” centralizacja rozliczeń podatku VAT obejmuje wszystkie jednostki budżetowe - zwane dalej „jednostkami”-  które zostały wymienione w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia.

Wykaz jednostek objętych skonsolidowanym rozliczeniem podatku VAT, o którym mowa w załączniku nr 1 do niniejszego zarządzenia,  sporządzony został  z podaniem pełnej nazwy i adresu jednostki oraz nazwy skróconej ( symbolu ).

2. Centralizacja  nie obejmuje Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej.

3. Ewidencja i rozliczanie skonsolidowanego VAT odbywa się w Referacie Księgowości Urzędu Miasta, zwanego dalej -  „Jednostką Centralną”. 

4. W celu zapewnienia poprawności scentralizowanych rozliczeń podatku VAT w Mieście i jego jednostkach, wprowadza się procedury rozliczania podatku VAT, stanowiące załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia.

§ 2

1. Zobowiązuje się kierowników jednostek do obowiązkowego prowadzenia  ewidencji sprzedaży oraz ewidencji zakupów za poszczególne miesiące rozliczeniowe.

2. W celu zapewnienia poprawności i jednolitości rozliczeń podatku VAT, przyjmuje się zasady bezpośredniego i pośredniego rozliczania podatku VAT naliczonego tj. zgodnie z art. 86 ust 1 i art. 90 ust 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

§ 3

 1. Zobowiązuje się kierowników jednostek do stosowania odliczania podatku VAT:

1) metodą bezpośrednią - przy dokonywaniu zakupów związanych wyłącznie ze sprzedażą opodatkowaną   ( art. 86 ust.1 ustawy o VAT ),

2) metodą proporcji -  przy dokonywaniu zakupów związanych ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, jeżeli  nie jest możliwe ustalenie całości lub części kwot związanych z tymi czynnościami ( art. 90 ustawy o VAT),

3) metodą pre-współczynnika - przy dokonywaniu zakupów związanych zarówno ze sprzedażą opodatkowaną, zwolnioną jak i niepodlegającą ustawie o podatku od towarów i usług ( art. 86 ust. 2a – 2h ustawy o VAT ).

§ 4

1. Dotychczasową cząstkową deklarację VAT-7, zastępuje się  cząstkową informacją o podatku od towarów    i usług.

2. Zobowiązuje się kierowników jednostek do przekazywania do Jednostki Centralnej:

1) cząstkowego pliku  JPK_V7M - w formie elektronicznej, w formacie XML, na wskazany adres : jpk@piotrkow.pl

2) cząstkowej ewidencji sprzedaży i zakupów oraz  cząstkowej informacji o podatku od towarów i usług       - w formie papierowej lub EPUAP podpisane podpisem kwalifikowanym

3. Kierownik jednostki i Główny Księgowy jednostki odpowiadają za terminowość, prawidłowość i rzetelność przekazywanych danych.

4. Pracownik sporządzający cząstkową informację o podatku od towarów i usług  jednostki ponosi odpowiedzialność za rzetelne wprowadzanie danych do rejestrów sprzedaży i zakupów, na podstawie których sporządza informację o podatku od towarów i usług.

5. W przypadku, gdy po przesłaniu informacji o podatku od towarów i usług zostaną stwierdzone nieprawidłowości w prowadzonej ewidencji lub zaistnieją inne okoliczności wymagające dokonania korekty informacji o podatku od towarów i usług za dany miesiąc, należy niezwłocznie dokonać korekty cząstkowej informacji o podatku od towarów i usług  wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty oraz dokonać ponownego generowania cząstkowego JPK_V7M. Korekty za okresy wcześniejsze przed październikiem 2020 r. należy składać na zasadach obowiązujących do dnia 30.09.2020 r.

6. Agregacja danych zawartych w cząstkowych informacjach o podatku od towarów i usług i sporządzenie zbiorczego pliku JPK_V7M dla Miasta, dokonywane będzie w Jednostce Centralnej, przez wyznaczonego pracownika Referatu Księgowości lub osobę go zastępującą.

§ 5

Wyznaczeni pracownicy Urzędu Miasta uprawnieni będą do wykonywania czynności sprawdzających poprawność dokumentowania i rozliczania podatku VAT przez jednostki budżetowe.

§ 6

1. Korekty rozliczeń podatku VAT dotyczące okresów rozliczeniowych upływających przed dniem centralizacji rozliczania podatku VAT, realizowane są w odniesieniu do rozliczeń poszczególnych jednostek dokonywanych na zasadach, obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2017 r.

2. Deklaracje VAT i korekty deklaracji za okresy przed 1.01.2017 r. sporządzają i podpisują kierownicy jednostek, na podstawie pisemnego upoważnienia Prezydenta Miasta.

§ 7

Traci moc Zarządzenie nr 169 Prezydenta Miasta Piotrkowa Trybunalskiego z dnia 01 czerwca 2020 r. w sprawie zasad centralizacji rozliczeń podatku od towarów i usług VAT obowiązujących w Mieście Piotrków Trybunalski.

§ 8

Nadzór nad realizacją zarządzenia powierzam Skarbnikowi Miasta Piotrkowa Trybunalskiego.

§ 9

Zarządzenie niniejsze traktować należy jako jeden z elementów polityki rachunkowości Miasta.

§ 10

Zobowiązuje się kierowników jednostek do ścisłego przestrzegania postanowień zarządzenia oraz uwzględnienia jego zapisów w polityce rachunkowości jednostki.

§ 11

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

 

Podpisał:

Prezydent Miasta Piotrkowa Trybunalskiego

Krzysztof Chojniak