artykuł nr 1

Referat Gospodarowania Odpadami Komunalnymi

Kierownik Dorota Kosterska


e-mail: d.kosterska@piotrkow.pl

ul. Szkolna 28

tel. 0-44/732 18 99


Do zadań Referatu w szczególności należy:

  1. Przygotowywanie projektów uchwał Rady dotyczących gospodarowania odpadami komunalnymi.
  2. Organizowanie i nadzorowanie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
  3. Przyjmowanie deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
  4. Określanie wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na której zamieszkują mieszkańcy.
  5. Sprawdzanie i analiza danych zawartych w deklaracjach składanych przez właścicieli nieruchomości zamieszkałych.
  6. Potwierdzanie zasadności braku deklaracji dla nieruchomości na podstawie innych posiadanych danych (m.in. dane z ewidencji ludności, dane z PWiK – zużycie wody na nieruchomości, informacje z PiNB – zakończenie budowy – oddanie budynku do użytkowania).
  7. Prowadzenie postępowań w sprawie określenia wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  8. Prowadzenie postępowań w sprawie udzielania ulg w spłacie zobowiązań z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  9. Kontrolowanie podmiotów odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości w zakresie powierzonych im zadań.
  10. Prowadzenie działań informacyjnych i edukacyjnych w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w szczególności dotyczących selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
  11. Prowadzenie doraźnych kontroli na nieruchomościach w zakresie zadeklarowanego selektywnego zbierania odpadów komunalnych, posiadania kompostownika.
  12. Przygotowywanie opisów przedmiotów zamówień o wszczęcie postępowania przetargowego na udzielenie zamówienia publicznego w zakresie odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy.
  13. Sporządzanie sprawozdania SG – 1 „Statystyka gminy: gospodarka mieszkaniowa
    i komunalna” w zakresie odpadów komunalnymi zebranych selektywnie.
  14. Przyjmowanie i weryfikacja rocznych sprawozdań składanych przez podmioty: odbierające odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, zbierające odpady komunalne oraz prowadzące punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych.
  15. Sporządzanie rocznego sprawozdania Prezydenta z realizacji zadań, z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi oraz przekazywanie do Marszałka Województwa Łódzkiego i Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.
  16. Sporządzanie corocznej analizy stanu gospodarki odpadami komunalnymi.
  17. Zapewnianie mieszkańcom Miasta dostępu do stacjonarnego punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz kontrolowanie i nadzór podmiotu prowadzącego PSZOK.
  18. Ewidencja księgowa przypisu i wpływu opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi wraz ze sprawozdawczością w tym zakresie.
  19. Kalkulacja kosztów funkcjonowania gospodarki odpadami, na potrzeby określenia stawki za gospodarowanie odpadami.
  20. Prowadzenie windykacji zaległości z tytułu opłaty za odbieranie odpadów, a w szczególności wystawianie upomnień oraz tytułów wykonawczych.
  21. Współpraca z urzędami skarbowymi i komornikami sądowymi w zakresie wpływów i egzekucji należności z opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
  22. Nakładanie kar pieniężnych w drodze decyzji, na przedsiębiorców odbierających odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, wynikających z ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
  23. Prowadzenie ewidencji umów zawartych na odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości w celu kontroli wykonywania przez właścicieli nieruchomości i przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy.
  24. Wydawanie decyzji dla właścicieli nieruchomości niezamieszkałych, którzy nie zawarli umowy korzystania z usług wykonywanych przez przedsiębiorców odbierających odpady od właścicieli nieruchomości wpisanych do rejestru działalności regulowanej.
  25. Wykonywanie zadań związanych z realizacją budżetu, w tym opracowywanie projektów planów finansowych do projektu budżetu w części dotyczącej realizowanych zadań oraz sporządzanie informacji i sprawozdań opisowych z wykonania budżetu.
  26. Prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.