artykuł nr 1

Referat Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska


Kierownik - Barbara Król

e-mail: b.krol@piotrkow.pl
ul. Szkolna 28
tel. 0-44/732 18 24


Do zadań Referatu w szczególności należy:

1. W zakresie gospodarki komunalnej i mieszkaniowej

  1. Monitoring składowiska odpadów w fazie poeksploatacyjnej.
  2. Prowadzenie spraw przewidzianych w trybie ustawy Prawo zamówień publicznych w zakresie zapotrzebowania na energię elektryczną Miasta i jego jednostek organizacyjnych.
  3. Współpraca z gestorami sieci w zakresie realizacji zadań związanych z zaopatrzeniem w ciepło, zaopatrzeniem w wodę i odbiorem ścieków.
  4. Realizowanie zadań związanych z utrzymaniem gminnych urządzeń użyteczności publicznej, nie będących w użyczeniu lub trwałym zarządzie jednostek organizacyjnych (szalety publiczne, słupy ogłoszeniowe, studnie publiczne).
  5.  Sprawozdawczość w zakresie Krajowego Programu Oczyszczania Ścieków Komunalnych
    i odebranych nieczystości ciekłych przez podmioty prowadzące działalność w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.
  6. Prowadzenie ewidencji zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków.
  7. Sprawowanie nadzoru nad schroniskiem dla bezdomnych zwierząt oraz podejmowanie działań na rzecz ochrony zwierząt.
  8. Prowadzenie spraw związanych z gospodarowaniem zasobem mieszkaniowym Miasta (zarządzanie, dzierżawa).
  9. Planowanie, nadzorowanie procesu inwestycyjnego w zakresie budownictwa mieszkaniowego Miasta.
  10. Prowadzenie spraw z zakresu zlecania i rozliczania środków finansowych przeznaczonych na remonty, modernizacje i inwestycje zasobu mieszkaniowego.
  11. Współpraca z zarządcą i dzierżawcą zasobu w zakresie zawierania umów na lokale komunalne
    i realizacji remontów, modernizacji i inwestycji na zasobie komunalnym.
  12. Wykonywanie zadań związanych z reprezentowaniem Miasta w funkcjach właściciela zasobów lokalowych we wspólnotach mieszkaniowych.
  13. Opracowywanie i realizacja założeń wieloletniego programu gospodarowania mieszkaniowym zasobem miasta, w tym zasad polityki czynszowej.
  14. Opracowywanie zasad wynajmowania lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu Gminy.
  15. Sporządzanie i weryfikacja wykazów osób zakwalifikowanych do uzyskania pomocy mieszkaniowej od Miasta.
  16. Załatwianie spraw dotyczących wypłaty odszkodowań, kaucji.
  17. Składanie Prezydentowi Miasta okresowych informacji o działalności spółek.
  18. Nadzór nad mieniem komunalnym powierzonym spółkom i innym podmiotom do realizacji zadań statutowych.
  19. Prowadzenie rejestru członków zarządów spółek oraz rad nadzorczych.
  20. Wykonywanie czynności w ramach obowiązującego prawa, wynikających z nadzoru nad Zarządem Dróg i Utrzymania Miasta.
  21. Prowadzenie spraw związanych z Miejskim Systemem Informacji.
  22. Prowadzenie spraw związanych z elektroniczną identyfikacją psów.
  23. Sprawowanie opieki nad grobami, cmentarzami wojennymi, miejscami pamięci narodowej
    i pomnikami.
  24. Ustanawianie służebności przesyłu sieci infrastruktury technicznej, na gruntach nie będących własnością Gminy Piotrków Trybunalski.
  25. Udostępnianie nieruchomości Gminy i Skarbu Państwa oraz naliczanie opłat za umieszczenie reklam na tych nieruchomościach.
  26. Kontrola w nadzorowanych jednostkach organizacyjnych Miasta obowiązku prowadzenia książek obiektów budowlanych, zgodnie z przepisami ustawy – Prawo Budowlane.
  27. Prowadzenie spraw związanych z aktualizacją operatów wodnoprawnych na odprowadzenie ścieków deszczowych do cieków wodnych wylotami kanalizacji deszczowej na terenie miasta Piotrkowa Trybunalskiego.
  28. Prowadzenie postępowań administracyjnych w sprawie wydawania, cofnięcia zezwoleń na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych oraz ewidencji udzielonych i cofniętych zezwoleń.
  29. Prowadzenie ewidencji projektów zmian organizacji ruchu na drogach publicznych położonych w granicach Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, przedkładanie ich do zatwierdzenia osobie uprawnionej oraz przekazywanie jednego egzemplarza do Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta w celu wykonywania zadań wynikających z przepisów prawa w imieniu Prezydenta Miasta.

2. W zakresie ochrony środowiska i rolnictwa

  1. Zatwierdzanie projektów robót geologicznych, dokumentacji hydrogeologicznych, geologiczno – inżynierskich, innych niż określone wyżej oraz przyjmowanie zgłoszeń: zamiaru rozpoczęcia robót geologicznych, robót geologicznych obejmujących wyłącznie wiercenia w celu wykorzystania ciepła Ziemi oraz przyjmowanie dokumentacji powykonawczej w zakresie ciepła Ziemi.
  2. Wydawanie zezwoleń na: -
  • usunięcie drzew i krzewów oraz nakładanie kar za usunięcie drzew, krzewów bez wymaganego zezwolenia oraz za ich zniszczenie,
  • utrzymanie psów rasy uznanej za agresywną oraz chartów rasowych i ich mieszańców,
  • wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej i określającej wysokość należności i opłaty rocznej wynikających z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych.
  1. Wydawanie decyzji: 
  • o dopuszczalnym poziomie hałasu,
  • pomniejszających należność i określających terminy płatności należności i opłaty rocznej; 
  1. Sporządzanie kart wędkarskich oraz zaświadczeń o pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym lub prowadzenia takiego gospodarstwa na podstawie dokumentów będących
    w dyspozycji Urzędu.
  2. Wydawanie pozwoleń na wytwarzanie odpadów oraz zezwoleń na zbieranie, przetwarzanie lub transport odpadów innych niż komunalne oraz decyzji w sprawie usuwania odpadów z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania.
  3. Prowadzenie rejestrów: 
  • działalności regulowanej w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości,
  • zwierząt objętych ochroną gatunkową na podstawie przepisów UE,
  • sprzętu pływającego służącego do amatorskiego połowu ryb.
  1. Przeprowadzanie kontroli podmiotów wpisanych do rejestru działalności regulowanej.
  2. Przyjmowanie zgłoszeń zamiaru usunięcia drzew.
  3. Nadzór nad gospodarką leśną w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa oraz wydawanie decyzji na podstawie inwentaryzacji stanu lasów określających zadania z zakresu gospodarki leśnej w lasach niestanowiących własności Skarbu Państwa.
  4. Uzgadnianie projektów decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego oraz decyzji o warunkach zabudowy pod względem ochrony gruntów rolnych.
  5. Realizacja „Programu usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest na terenie Miasta Piotrkowa Trybunalskiego na lata 2010-2032”.
  6. Wydawanie pozwoleń na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza oraz przyjmowanie zgłoszeń instalacji, z których emisja nie wymaga pozwolenia, a których eksploatacja wymaga zgłoszenia z uwagi na: wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza, wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, wytwarzanie pól elektromagnetycznych.
  7. Wydawanie pozwoleń zintegrowanych.
  8. Prowadzenie publicznie dostępnego wykazu danych o dokumentach zawierających informacje
    o środowisku i jego ochronie, udostępnianie informacji o środowisku i jego ochronie oraz informacji geologicznej.
  9. Nakładanie podwyższonych opłat i należności wynikających z ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych będących w kompetencji starosty. 
  10. Prowadzenie ewidencji kąpielisk.

  11. Wydzierżawianie obwodów łowieckich polnych oraz odławianie zwierząt wolno żyjących,

    działania wynikające z ustawy Prawo wodne.

  12. Wydawanie koncesji na wydobywanie kopalin ze złoża.

  13. Prowadzenie rejestru i potwierdzanie zawarcia dzierżawy gruntów rolnych zawartych na okres co najmniej 10 lat mających na celu uzyskanie świadczenia z KRUS.

  14. Prowadzenia zintegrowanego systemu ograniczania niskiej emisji.

  15. Wypełnianie wniosków o dofinansowanie oraz płatność w programie "Czyste powietrze" (zgodnie z porozumieniem zawartym z WFOŚiGW w Łodzi). .

3. Wykonywanie zadań związanych z realizacją budżetu, w tym opracowywanie projektów planów finansowych do projektu budżetu w części dotyczącej realizowanych zadań oraz sporządzanie informacji i sprawozdań opisowych z wykonania budżetu.

4. Realizacja obowiązków wynikających z ustawy o statystyce publicznej, sporządzanie i przekazywanie do Głównego Urzędu Statystycznego i innych urzędów, danych statystycznych stosownie do realizowanych zadań, w formie i terminach określonych w programach badań statystycznych statystyki publicznej, w tym: 

  1. Sporządzanie sprawozdania: M-03 „Sprawozdanie o kosztach utrzymania zasobów lokalowych, przychodach środków finansowych na ich pokrycie i stawkach opłat w budynkach z lokalami mieszkalnymi”.
  2. Sporządzanie sprawozdań: L-03 „Sprawozdanie o lasach stanowiących własność osób fizycznych
    i prawnych (bez Skarbu Państwa) oraz załącznik do SG-01 część 3B „Statystyka gminy”.
  3. Koordynowanie sporządzania sprawozdania SG-01, „Statystyka gminy: leśnictwo i ochrona środowiska”.
  4. Sporządzanie i przekazywanie sprawozdań rocznych z przebiegu realizacji przepisów ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych w zakresie wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej, rekultywacji i zagospodarowania gruntów oraz zasobów i eksploatacji złóż torfów.
  5. Sporządzanie i przekazywanie sprawozdań rocznych z przebiegu realizacji przepisów ustawy z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych w zakresie gromadzenia i wykorzystywania środków z należności, opłat rocznych i innych wymienionych w ustawie.
  6. Sporządzanie i przekazywanie sprawozdania OŚ-26 „Zestawienie udokumentowanych zasobów wód podziemnych i wyników prac hydrogeologicznych”. 

5. Prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, bez stosowania ustawy Prawo zamówień publicznych.