Do zadań Referatu w szczególności należy:
- Tworzenie zbiorczego projektu planu wydatków i dochodów budżetowych oświaty, edukacyjnej opieki wychowawczej i CUW, oraz współpraca z jednostkami oświatowymi oraz CUW nad jego realizacją.
- Sporządzanie i przedkładanie wniosków dotyczących zmian, zwiększeń i zmniejszeń budżetów jednostek organizacyjnych Miasta i Referatu Edukacji.
- Planowanie i realizacja planu finansowego wydatków i dochodów Referatu Edukacji.
- Sporządzanie sprawozdań finansowych z wykonania budżetu oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej oraz sporządzanie zbiorczych sprawozdań i analiz finansowych budżetu oświaty i edukacyjnej opieki wychowawczej.
- Zapewnienie środków finansowych na bezpieczne warunki do nauki i opieki w obiektach oświatowych.
- Realizacja funduszu zdrowotnego dla nauczycieli.
- Nadzór nad prawidłowością naliczenia środków finansowych na dofinansowanie dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli.
- Nadzór nad wydatkami ponoszonymi na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
- Realizacja i rozliczanie programów finansowanych z dotacji celowych.
- Realizacja edukacyjnych projektów współfinansowanych ze środków zewnętrznych.
- Prowadzenie ewidencji szkół i placówek niepublicznych.
- Realizacja i rozliczanie dotacji celowej na wyposażenie szkół w podręczniki i materiały edukacyjne w ramach zadania zleconego z zakresu administracji rządowej.
- Finansowanie szkół i placówek niepublicznych.
- Dofinansowanie pracodawcom kosztów kształcenia młodocianych pracowników.
- Prowadzenie rozliczeń z gminami w zakresie dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym uczęszczających do jednostek publicznych i niepublicznych.
- Realizacja dowozu uczniów niepełnosprawnych/Zwrot kosztów dowozu dzieci do placówek oświatowych.
- Zapewnienie warunków do spełniania obowiązku szkolnego i obowiązku nauki oraz obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego dzieci 6-letnich.
- Kontrola prawidłowości danych SIO przekazywanych przez jednostki oświatowe.
- Uzyskanie przez nauczycieli stopnia awansu zawodowego nauczyciela mianowanego.
- Organizacja rekrutacji do przedszkoli samorządowych i do I klas szkół podstawowych oraz zapewnienie dziecku w miejsca w przedszkolu samorządowym.
- Nadzór nad działalnością szkół i placówek oświatowych w zakresie organizacji zajęć, liczby oddziałów i uczniów oraz nadzór nad polityką kadrową prowadzoną przez kierowników jednostek oświatowych.
- Dokonywanie cząstkowej oceny pracy dyrektora szkoły lub placówki oświatowej.
- Prowadzenie postępowań o udzielenie zamówienia publicznego, do których nie stosuje się ustawy Prawo zamówień publicznych.
- Wykonywanie innych czynności w ramach obowiązującego prawa, wynikających z zadań organu prowadzącego:
-wydawanie skierowań do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, pism do Starostw Powiatowych, urzędów gmin i miast, MOS, SOSW w innych miastach (gminach).